Petrol

Ham Petrol Analizi 2023

Ham Petrol Analizi 2023

Bu hafta başında petrol fiyatları, Çin’in birçok büyük kentinde sıkı karantina önlemleri nedeniyle patlak veren şiddetli protestoların etkisiyle bu yılın en düşük seviyelerine gerileyerek yatırımcıların hissiyatına ve Çin’den kaynaklanan genel görünüme zarar verdi. Ancak, ABD’deki petrol stoklarının beklenenden daha büyük düşüşler kaydetmesinin ardından fiyatlar hızla toparlandı. Şimdi piyasanın dikkati 4 Aralık’ta yapılacak OPEC toplantısına ve 5 Aralık Pazartesi günü G7’nin Rus ham petrolü için tavan fiyat önerisine son şeklini vermesine çevrilmiş durumda. Bu raporda, WTI’ın fiyatını yönlendiren katalizörlere ışık tutmayı, gelecekteki görünümünü değerlendirmeyi ve teknik bir analizle sonuçlandırmayı amaçlıyoruz.

Siz de Profesyonel Yatırım Danışmanlarının Ücretsiz Analizlerinden Faydalanmak İçin As Borsa Ailesine Katılın!

Çin’de Protestolar Patlak Verdi

Geçtiğimiz hafta hükümet yetkililerinin artan covid enfeksiyonu vakalarına yanıt olarak daha sıkı kısıtlamalar getirdiklerini ve vatandaşlar arasında hoşnutsuzluğun yüzeyin altında mayalanmakta olduğunu belirtmiştik. Bu haftanın başlarında, Çin’in büyük şehirlerinde hükümetin sert önlemlerini eleştiren kitlesel protestolar patlak verdi ve petrol fiyatlarının keskin bir düşüşle bu yılın en düşük seviyelerine gerilemesine neden oldu. Sadece sivil huzursuzluk değil, aynı zamanda Çin’in imalat faaliyetlerindeki daha fazla düşüş de dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi ülkenin talep görünümünü kararttı. Ancak bugün, Çinli yetkililerin kısıtlamalara karşı yumuşama sinyali verdiğine dair haberler, ülkeden gelecek talep artışına dair umutları artırdı. Kovid kısıtlamalarının gevşetilmesi halinde petrol fiyatlarının destek bulduğunu ve daha yüksek seviyelere çıktığını görebiliriz.

Ham Petrol Stokları Beklenenden Daha Hızlı Düştü

Öte yandan, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta petrol talebinde bir artışa işaret ederken, EIA dün ABD stoklarında -2,75 milyon varillik düşüş beklentilerine rağmen 2019 Haziran ayından bu yana görülen en büyük düşüş olan -12,5 milyon varillik beklenmedik bir düşüş bildirdi. Ayrıca, Salı günü açıklanan API haftalık ham oil stokları rakamı da beklenenden daha büyük bir düşüşe işaret ederek aynı dönem için tahminleri -7,8 milyon varil aştı. Beklenti -2,4 milyon varil olması yönündeydi. Her iki veride de stoklardaki beklenmedik düşüş, emtia fiyatının yılın en düşük seviyelerinden toparlanmasına katkıda bulunan tepkileri tetikledi.

OPEC+ Toplantısı

4 Aralık’ta OPEC+ konseyinin toplanması planlanıyor ve oil tüccarları oil kartelinin arz kesintisi projeksiyonlarına ilişkin herhangi bir gelişme için piyasayı izleyecek. Bu haftanın başlarında ham oil fiyatları, Çin’in makro görünümünün kötüleşerek küresel ekonomik sahnede önemli aşağı yönlü risklere neden olmasıyla birlikte, Çin şehirlerindeki yaygın protestoların piyasaları en büyük oil ihracatçısı ülkelerin piyasalara bir kez daha müdahale edeceğine inanmaya yöneltmesinin ardından destek buldu. Bununla birlikte, bazı analistler Çin’deki son çalkantılara yanıt olarak politika değişikliklerinin olası olmadığına inanıyor ve kartelin üretim kotalarını değiştirmeden korumasını bekliyor.

G7

Öte yandan, G7 grubunun Rus ham petrolü için önerilen fiyat sınırını ertesi gün, 5 Aralık’ta tamamlaması bekleniyor ve Wall Street Journal’ın bugün erken saatlerde yayınladığı bir rapora göre, grup 27 Euro bölgesi üye ülkesine varil başına 60 dolarlık bir sınır önerdi ve onay bekliyor. Önerilen tavan, daha önce fiyatın çok daha düşük olması gerektiğini beyan eden Polonya gibi üyeler için bazı olumsuz tepkilere yol açacak. Diğer taraftan, fiyatın çok düşük belirlenmesi halinde Rusya’nın arzı kısarak misilleme yapabileceği yönündeki endişeleri de hafifletebilir. Genel olarak, yatırımcılar gelişmeleri izlemeye ve açıklamalara yol açacak verileri değerlendirmeye devam edecek.

Teknik Analiz

 

WTICash’in 4 saatlik grafiğine baktığımızda, fiyat hareketinin yılın en düşük seviyelerinden toparlandığını ve 11 Kasım’da başlayan azalan trend çizgisinin üzerine çıktığını gözlemliyoruz. Azalan trend çizgisinin son kırılışı göz önüne alındığında, WTI’ın gelecekteki fiyat hareketi için yatay bir görünüm önyargısına sahibiz, ancak fiyat hareketinin 82.00 (R1) direnç seviyesinin üzerine kesin olarak çıkması durumunda değerlendirmemizi yükselişe çevirmek zorunda kalabileceğimizi not ediyoruz. Dört saatlik grafiğimizin altındaki RSI göstergesi, emtiayı çevreleyen yükseliş eğilimlerine işaret eden 65 değerini kaydetmektedir. Boğaların pozitif momentumdan faydalanması halinde, fiyat hareketinin 82,00 (R1) direnç seviyesinin üzerine kesin olarak çıktığını ve 85,00 (R2) direnç bariyerine yöneldiğini görebiliriz. Öte yandan, ayıların emtianın yönü üzerinde inisiyatif alması halinde, 77,00 (S1) destek seviyesinin altına inildiğini ve 73,80 (S2) destek tabanına yaklaşıldığını görebiliriz.

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın: Kazandıran Kripto ve Hisseler

Petrol